Na czym polega rozliczanie podatku dochodowego?

Na czym polega praca w księgowości?

„Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy” twierdził sam Albert Einstein. Choć od wypowiedzenia tych słów minął już praktycznie cały wiek, nadal trudno się z nimi nie zgodzić. A skoro podatki spędzały sen z powiek nawet laureatowi Nagrody Nobla, to nie trudno sobie wyobrazić, jak muszą stresować przeciętnego Kowalskiego. Na szczęście w dzisiejszych czasach obywatel może liczyć na wykwalifikowaną pomoc.

Na czym polega praca w księgowości?

W okolicach rozpoczęcia nowego roku podatkowego wszyscy dorośli, pracujący lub pobierający zasiłki Polacy, zobowiązani są do złożenia deklaracji za poprzedni okres rozliczeniowy. Zazwyczaj wtedy też tłumnie odwiedzamy zaprzyjaźnione biura rachunkowe. Gdy stajemy przed wyzwaniem samodzielnego wypełnienia kilku kolumn w deklaracji, zdajemy sobie sprawę, że pod osłoną garniturów i garsonek kryją się prawdziwi bohaterowie, którzy posiedli tajemną wiedzę i że tylko z ich pomocą jesteśmy w stanie pokonać owiany złą sławą Urząd Skarbowy. Wbrew pozorom jednak praca w księgowości nie kończy się na dorocznym składaniu formularzy PIT. W rzeczywistości jest ona dużo bardziej złożona i skomplikowana. Przeciętnemu Kowalskiemu niewiele powiedzą pojęcia takie jak zestawienia obrotów i sald, ewidencja zdarzeń gospodarczych, wycena aktywów i pasywów czy tworzenie i prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale właśnie to wszystko należy do codziennych obowiązków księgowych.

Czy trudno dostać pracę jako księgowa?

I tak i nie. Samych wakatów w księgowości co prawda nie brakuje, nawet dla osób świeżo po studiach, jednak jak w każdej branży oferty są lepsze i gorsze. Wśród pracodawców znajdują się prywatni przedsiębiorcy, ale także zakłady państwowe, zarówno korporacje, jak i urzędy, banki, uniwersytety, a nawet organizacje non-profit. Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji i znaleźć przyzwoite zatrudnienie w księgowości należy umiejętnie kierować własną edukacją oraz karierą. Mile widziane, poza wykształceniem kierunkowym są oczywiście odbyte staże, praktyki, a także wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia. Obserwując częstotliwość pojawiania się ofert pracy można dojść do wniosku, że o wiele łatwiej jest dostać wakat w księgowości, niż go utrzymać. Dzieje się tak dlatego, że praca ta wymaga ciągłego podnoszenia kompetencji, a równocześnie ludzie zatrudnieni w tej branży narażeni są na ryzyko szybszego wypalenia zawodowego. Wszakże jest to zawód dość specyficzny – tyleż stresujący i wymagający, co momentami nużący. Warto zatem, zwłaszcza na początku swojej kariery wysyłać CV wyłącznie do firm, które poza terminowo wypłacanym wynagrodzeniem, zapewnią także komfortowe warunki pracy i rozwoju.

Co muszę umieć żeby być księgową?

W rachunkowości kompetencje zawodowe są równie istotne, co zdolności interpersonalne. Wszakże, księgowość jest niezwykle wymagającą dziedziną, nie tylko pod względem wiedzy koniecznej do przyswojenia, by móc rozpocząć karierę, ale także jeśli chodzi o cechy charakteru mile widziane w zawodzie. Zatem, jeżeli mowa o predyspozycjach i umiejętnościach, to w pracy tej z pewnością lepiej odnajdą się tak zwane umysły ścisłe, ponieważ księgowość nieodzownie łączy się z operacjami matematycznymi. Konieczna jest także biegła obsługa komputera i bieżąco aktualizowana wiedza z zakresu prawa podatkowego. Wykształcenie kierunkowe lub kursy przygotowujące są niezwykle istotne, ale nie mniej ważne mogą okazać się samodyscyplina, sumienność i odporność na stres. Zastanawiając się na czym polega praca w księgowości, z pewnością trudno wyobrazić sobie, jak bardzo wymagające jest to zajęcie. Wielu osobom może się ono kojarzyć wyłącznie z nudnym uzupełnianiem deklaracji i formularzy, ale w rzeczywistości bywa to często praca pod presją czasu z koniecznością szybkiej adaptacji do ciągle zmieniających się przepisów. Bez wątpienia jednak jest to przyszłościowy zawód, wszakże niczego w życiu nie możemy być tak pewni, jak faktu tego, że podatki będą istnieć już zawsze, a co za tym idzie? Z pewnością nigdy nie zabraknie pracy dla księgowych.

Szukasz pracy w księgowości? Zajrzyj na vattax.pl, z którym powstał powyższy artykuł. Zapraszamy!