Sklep internetowy czy aukcje – co wybrać?

Sprzedajesz on-line? Sprawdź co bardziej Ci się opłaca – założenie własnego sklepu internetowego, czy korzystanie z portali aukcyjnych!

computer-962971_1280

Sprawdź, jakie możliwości stawia przed tobą e-handel!

Co na start?

Stworzenie sklepu internetowego jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat wstecz, ale to nadal wiele godzin pracy, którą najlepiej zlecić osobie, lub firmie zewnętrznej, jeśli nie jesteśmy specjalistami w tworzeniu stron www. Początki zawsze są trudne, ale dzięki własnej wyobraźni, oraz pracy programistów i grafików, możemy stworzyć sklep, o jakim marzyliśmy i sami zadbać o wszystkie szczegóły.

Czego potrzeba do założenia konta w serwisie aukcyjnym, jak Allegro, OLX, czy Ebay? W zasadzie potrzebny nam jest adres e-mail i…produkt, który mamy zamiar sprzedać. Kupować i sprzedawać przez internet potrafi już właściwie każdy, kto opanował obsługę komputera, a serwisy aukcyjne są dobrym miejscem na rozpoczęcie sprzedaży i rozkręcenie biznesu krok po kroku!

Koszt

Koszt stworzenia własnego sklepu internetowego zależy od tego jak ma wyglądać i jak bardzo ma być rozbudowany. Jeśli skorzystamy z usług firm zewnętrznych, zróżnicowanie cen na rynku jest ogromne, najczęściej każdy projekt wyceniany jest indywidualnie. Do kosztów stworzenia sklepu dochodzą opłaty za utrzymanie domeny (kilkadziesiąt złotych rocznie), oraz pomoc w administrowaniu strony, którą najczęściej zleca się firmie, która nasz sklep stworzyła. Prawdą jest jednak, że przy nadzorowaniu strony i wprowadzaniu zmian możemy równie świetnie poradzić sobie sami – wystarczy kilka tygodni nauki od podstaw.

Sprawdź czego jeszcze możesz dowiedzieć się o sprzedaży w internecie – odwiedź oficjalną stronę najlepszej konferencji sprzedażowej w Wielkopolsce!

Choć z reguły nie płacimy za utworzenie konta, sprzedaż na portalach aukcyjnych niesie ze sobą koszty w momencie, gdy faktycznie zaczniemy sprzedawać. Wystawiając nasze produkty na aukcjach internetowych, płacimy za dodatkowy czas trwania ogłoszenia oraz prowizję ze sprzedaży. Jak jest ona obliczana? Każdy portal, który ją nalicza, posiada regulamin, w którym określa wysokość i sposób jej liczenia. Przykładowo, w serwisie Allegro, wysokość prowizji zależy od ceny produktu i kategorii. Choć na pierwszy rzut oka nie wydają się one duże, warto pamiętać, że im więcej sprzedajemy, tym więcej oddamy ostatecznie serwisowi.

Promocja

Pod względem wizerunku i możliwości tworzenia kampanii marketingowych, własny sklep internetowy prezentuje się o wiele lepiej. Sami decydujemy, co znajduje się na stronie głównej, jak promowane są najlepsze produkty, a także tworzymy wizerunek sklepu. Reklamując go na portalach społecznościowych mamy dużo więcej możliwości – na przykład kierując klientów bezpośrednio do wybranego przez nas miejsca na naszej stronie.

Jak wygląda promocja i reklama w przypadku serwisów takich jak Allegro, czy OLX? Promować możemy wybrane przez nas produkty, oraz własny sklep, płacąc za umiejscowienie ich na stronie głównej, lub specjalnie wyznaczonych do tego podstronach. Mimo wykupienia reklamy, nasza oferta i tak będzie jednak jedną z wielu. Promowanie produktów na serwisach aukcyjnych nie jest tanie, zwłaszcza, że pieniądze te można przeznaczyć na reklamę swojej marki na portalach społecznościowych lub w mediach.

Dowiedz się jak sprzedawać efektywniej!
Śledź nasze działania i czytaj więcej artykułów i porad!

baner